Sıvı Seviye Röle Komutlu Yıldız Üçgen Kumanda Devresi

Read Time:3 Minute, 30 Second

Sıvı seviye rölesi bir sistemin dolmasına yada boşatılmasına yardımcı olan bir cihazdır. Sıvı seviye rölesi çalışması için A1 ve A2 uçlarına gerilim uygulanır. A1 ve A2 uçlarındaki gerilim kesilir ise röle fonksiyon sağlamaz. U L B seviye probları uçları mevcuttur. Normal şartlarda seviye rölesini 3 prob ile kullanırız. Lakin 2 prob ile kullanımda sağlanmaktadır.

En çok istenilen kumanda devrelerinden seviye röle kontrollü yıldız üçgen kumanda devresi istenilmiştir. Start stop kumanda devresi olmadan sadece seviye rölesi ile sistem çalışır. Lakin biz emniyet ve istenilmediğinde kapatılması için start stoplu kumanda devresini çizdik. Kumanda devresinin çizimini TSE TÜRK normunda çizdik.

Sıvı Seviye Röle Kontrollü Kumanda devresinin bağlantısı

Kumanda sigortasından kablomuzu çıkartıyoruz. Çıkardığımız bu kabloyu faz koruma rölesinin kontak ortak ucuna bağlıyoruz. Faz koruma rölesinin açık kontak (NO) ucundan çıkarak termik röle 95 nolu (NC) nolu kapalı kontak girişine bağlıyoruz. Termik röle 96 nolu (NC) kapalı kontak ucundan çıkarak acil stop 1 nolu (NC) kapalı kontak ucuna bağlıyoruz. Acil stop 2 nolu (NC) kapalı kontak ucundan çıkarak stop butonu 1 nolu (NC) kapalı kontak ucuna bağlıyoruz. Stop butonu 2 nolu (NC) kapalı kontak ucundan çıkarak start butonu 3 nolu (NO) açık kontak ucuna bağlıyoruz.

Start butonu 4 nolu (NO) açık kontak ucundan çıkarak motoru çalıştıracak olan R kontaktörünün A1 ucuna bağlıyoruz. Dolayısı ile A2 ucuna ise nötr bağlantısını yapıyoruz. Sıradaki işlem ise mühürleme devresini yapmaktır. Start butonu giriş 3 nolu (NO) açık kontak ucundan bir kablo daha alıyoruz. Aldığımız bu kabloyu R rölesinin com ucuna bağlıyoruz. R rölesinin (NO) açık kontak ucundan çıkarak start butonu 4 nolu (NO) açık kontak ucuna bağlıyoruz. Böylelikle mühürleme işlemimiz bitmiş bulunmaktadır.

Yıldız Üçgen Devresi

Daha sonra R rölesinin az önce bağladığımız açık kontak (NO) ucundan bir kablo çıkartarak seviye rölesi kontak ortak ucuna bağlıyoruz. Seviye rölesi açık kontak (NO) ucundan çıkarak M kontaktörünün A1 ucuna bağlıyoruz. Ardından M kontaktörünün A2 ucuna ise nötr bağlantısını gerçekleştiriyoruz.

M kontaktörünün A1 ucundan bir tane kablo çıkartıyoruz. Bu kabloyu zaman rölesi A1 ucuna bağlıyoruz. Zaman rölesi A2 ucuna ise nötr bağlantısını yapıyoruz. Ardından zaman rölesi A1 ucundan bir kablo çıkartıyoruz. Çıkardığımız bu kabloyu zaman rölesi kontak com (ortak) ucuna bağlıyoruz. Zaman rölesi kapalı kontak (NC) ucundan çıkarak üçgen kontaktörünün kapalı kontak (NC) ucuna bağlıyoruz. Üçgen kontaktörünün kapalı kontak (NC) ucundan çıkarak yıldız kontaktörünün A1 ucuna bağlıyoruz. Ardından yıldız kontaktörünün A2 ucuna ise nötr bağlantısını gerçekleştiriyoruz.

Daha sonra zaman rölesi açık kontak (NO) ucundan kablo çıkartıyoruz. Bu kabloyu yıldız kontaktörünün kapalı kontak (NC) ucuna bağlıyoruz. Yıldız kontaktörünün kapalı kontak (NC) ucundan çıkarak üçgen kontaktörünün A1 ucuna bağlıyoruz. Ardından üçgen kontaktörünün A2 ucuna ise nötr bağlantısı gerçekleştiriyoruz.

Sıvı seviye röle komutlu yıldız üçgen kumanda devresi TSE TÜRK normu çizimi

Kumanda devresi ekipmanları bağlantısı

Kumanda devresi bağlantısını sizlere paylaşmış bulunmaktayız. Sistemin çalışması için faz koruma rölesinin L1 L2 L3 yazan yere 3 faz sigortasından üç fazı bağlıyoruz. Ve faz koruma rölesi N yazan yeri var ise nötr bağlantısını gerçekleştiriyoruz. Daha sonra sıvı seviye rölesi U L B yazan kısımlara probları bağlıyoruz. Ve seviye rölesi A1 ve A2 uçlarına çalışma gerilimini bağlıyoruz.

Sıvı Seviye Röle Komutlu Kumanda devresinin çalışması

Kumanda sigortasını kaldırıyoruz. Faz koruma rölesi 3 faz dengeli ve sıralı ise açık kontağını kapatır ve sistemin çalışmasına izin verir. Termik akımı ise yıldız üçgen devresinde ana kontaktörde olduğu için toplam akımın yarısı ayarlanır. Termik röle kurulu olduğunda gerilim stop butonu çıkışına kadar gelir. Start butonuna bastığımızda R rölesi çeker. Ve açık kontağını kapatır. Elimizi start butonundan çektiğimizde devre gerilimini R rölesi kontak üzerinden devam etmektedir.

Seviye rölesi kontak ucuna gerilim gelir ve sistem çalışması göre yani problardaki su durumuna göre açık kontağını kapatır ve devreyi çalıştırır. Seviye rölesi kontağını kapatınca sistem çalışır. İlk esnada M kontaktörü çeker aynı anda zaman rölesi enerjilenir. Bunlarla birlikte Yıldız kontaktörüde devreye girir. Dolayısıyla motor ilk önce yıldız çalışmaya başlar. Zaman rölesinde ayarlanan süre sonunda yıldız üçgen kontaktörü önündeki kontağını açar. Aynı esnada üçgen önündeki açık kontağını kapatır. Motor da durma olmadan yıldız çalışmadan üçgen çalışmaya devam eder. Seviye rölesi kontağını açana kadar sistem üçgen şekilde çalışmaktadır.

Sistemin çalışması ve durması seviye rölesi kontrol eder. Sistemi komple durdurmak istiyorsak stop butonuna basarız. Dolayısıyla start butonuna basana kadar sistem çalışmaz.

Yazmış olduğumuz bu makalenin çizim videosunu ve uygulama videosunu izlemek isterseniz linke tıklamanız yeterli olacaktır. https://www.youtube.com/@elektrikegitimi

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir