Start butonuna basınca M1 ve M2 motoru çalışacak

Read Time:2 Minute, 37 Second

Start butonuna basınca M1 ve M2 motoru çalışacaktır. 10 saniye sonra M2 motoru duracaktır. Stop butonuna basınca M1 motoru duracaktır. Yazmış olduğumuz bu sisteme göre sizlere kumanda devresini çizip bağlantısını anlatacağım. Bu kumanda devresinin çizim ve uygulama videosu youtube elektrik eğitimi kanalında mevcuttur.

Devremizde kullanacağımız malzemeler;

1- Kumanda sigortası

2- 2 adet termik röle

3- 1 adet stop butonu

4- 1 adet start butonu

5- 1 adet zaman rölesi

6- 2 adet kontaktör

7- 1 adet güç sigortası

Kumanda devresinin bağlantısı

Kumanda sigortasının giriş ucuna şebekeden bağlantı yapıyoruz. Sigortasının çıkış ucundan çıkıyoruz. Ve 1 nolu motor termik röle 95 nolu (NC) kapalı kontak ucuna bağlıyoruz. Termik röle 96 nolu (NC) kapalı kontak ucundan çıkarak 2 nolu termik röle 95 nolu (NC) kapalı kontak ucuna bağlıyoruz. Termik röle 96 nolu (NC) ucundan çıkarak stop butonu 1 nolu (NC) kapalı kontak giriş ucuna bağlıyoruz. Stop butonu 2 nolu (NC) kapalı kontak ucundan çıkarak start butonu 3 nolu (NO) açık kontak ucuna bağlıyoruz. Start butonu 4 nolu (NO) açık kontak ucundan çıkarak M1 kontaktörünün A1 ucuna bağlıyoruz. Ardından M1 kontaktörünün A2 ucuna ise nötr bağlantısını gerçekleştiriyoruz.

Stop butonu 2 nolu (NC) kapalı kontak ucundan bir kablo daha alıyoruz. Aldığımız bu kabloyu M1 kontaktörünün açık kontak (NO) ucuna bağlıyoruz. M1 kontaktörünün bağlamış olduğumuz açık kontak çıkış ucundan kablo çıkartıyoruz. Bu çıkardığımız kabloyu start butonu 4 nolu (NO) açık kontak ucuna bağlıyoruz. Ve böylelikle devremizin sürekli çalışması için mühürleme devresini yapmış bulunmaktayız.

Start butonuna basınca M1 ve M2 motoru çalışacak kumanda devresinin çalışması

Daha sonra start butonu 4 nolu (NO) açık kontak ucundan kablo çıkartıyoruz. Bu kabloyu ise zaman rölesi A1 ucuna bağlıyoruz. Ardından zaman rölesi A2 ucuna ise nötr bağlantısı gerçekleştiriyoruz.

Zaman rölesi A1 ucundan bir kablo çıkartıyoruz. Bu kabloyu zaman rölesi com ucuna bağlıyoruz. Zaman rölesi (NC) kapalı kontak ucundan çıkarak M2 kontaktörünün A1 ucuna bağlıyoruz. M2 kontaktörünün A2 ucuna ise nötr bağlantısını gerçekleştiriyoruz. Böylelikle kumanda devremizin bağlantısını gerçekleştirmiş oluyoruz.

Kumanda devresinde zaman rölesi ve kontaktörlerin bobinleri 220 volt olduğu için, A1 uçlarına faz A2 uçlarına ise nötr bağlantısı gerçekleştirdik.

Start butonuna basınca M1 ve M2 motoru çalışacak kumanda devresinin çalışması

Kumanda sigortasını kaldırıyoruz. M1 ve M2 motorların termik röleleri aşırı akıma maruz kalmadıysa termikler kurulu olacaktır. Termikler kurulu olunca kontakları kapalı olacak ve sistemin çalışmasına izin verecektir. Ardından stop butonu basılı değil ise elektrik gerilimi start butonu girişine kadar gelecektir. Start butonuna basıldığında açık kontağını kapatacak ve elektrik gerilimini iletecektir. Dolayısıyla M1 kontaktörüne enerji gelecek ve kontaktör çekecektir.

Aynı zamanda zaman rölesine enerji gelecek ve ayarlanan süreyi saymaya başlayacaktır. M1 kontaktörü çekince açık kontağını kapatacak ve elimizi start butonundan çektiğimizde mühürleme işlemini M1 kontaktörü kendi kontağı üzerinden devam ettirecektir.

Zaman rölesi ilk etapta kontağını değiştirmediği için M1 motoru ile birlikte M2 kontaktörüde çekecektir. Dolayısıyla M1 ve M2 motorları birlikte çalışmaya başlayacaktır. Zaman rölesi ayarlanan süre sonunda M2 kontaktörü önündeki kontağını açacaktır. Kontağını açınca M2 kontaktörü çekmeyi bırakacak ve motor duracaktır.

Ardından stop butonuna basılana kadar M1 konntaktörü çekecek ve motor çalışacaktır. Stop butonuna basılınca M1 kontaktörü çekmeyi bırakacak ve motor duracaktır. Tekrardan start butonuna basarsak işlem en baştan başlayacaktır.

Kumanda devresinin çizim ve uygulama videosunu izlemek için kanalımıza ulaşabilirsiniz. https://www.youtube.com/@elektrikegitimi

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir