İki kumanda merkezli yıldız üçgen yol verme kumanda devresi

Read Time:2 Minute, 48 Second

İki kumanda merkezli yıldız üçgen yol verme, sistemi iki ayrı noktadan çalıştıracağımız zaman yapılmaktadır. Bir sistemi A noktasından yada B noktasından çalıştırmak istenir ise bu kumanda devresi yapılmalıdır.

İki kumanda merkezli yıldız üçgen kumanda devresinin yapılışı

Kumanda sigortasından çıkarak termik röle kapalı kontak (NC) giriş ucuna bağlıyoruz. Termik röle kapalı kontak (NC) çıkış ucundan çıkıyoruz. Ve A noktası stop butonu kapalı kontak (NC) girişine bağlıyoruz. A noktası stop butonu kapalı kontak (NC) ucundan çıkarak, B noktası stop butonu kapalı kontak (NC) girişine bağlıyoruz. Daha sonra B noktası stop butonu kapalı kontak (NC) çıkış ucundan çıkıyoruz. Ve A noktası start butonu açık kontak (NO) giriş ucuna bağlıyoruz. A noktası start butonu açık kontak (NO) çıkış ucundan çıkarak M kontaktörünün A1 ucuna bağlıyoruz. M kontaktörünün A2 ucuna nötr bağlantısını gerçekleştiriyoruz.

Ardından A noktası start butonu giriş açık kontak (NO) ucundan kablo alıyoruz. Aldığımız kabloyu B noktası start butonu giriş açık kontak (NO) ucuna bağlıyoruz. B noktası start butonu çıkış açık kontak (NO) ucundan kablo alarak A noktası start butonu çıkış açık kontak (NO) ucuna bağlantı yapıyoruz.

Daha sonra B noktası start butonu giriş açık kontak (NO) ucundan kablo alıyoruz. Aldığımız kabloyu M kontaktörünün açık kontak (NO) ucuna bağlıyoruz. M kontaktörü açık kontak (NO) ucundan çıkarak B noktası start butonu çıkış açık kontak (NO) ucuna bağlıyoruz. Böylelikle mühürleme devresi de yapılmıştır.

iki kumanda merkezli yıldız üçgen kumanda devresi

Yıldız ve üçgen devresi

M kontaktörü açık kontak (NO) çıkış ucundan bir kablo alarak üçgen kontaktörünün kapalı kontak (NC) giriş ucuna bağlıyoruz. Üçgen kontaktörünün kapalı kontak (NC) çıkış ucundan çıkarak zaman rölesi A1 ucuna bağlıyoruz. Zaman rölesi A2 ucuna nötr bağlantısı yapıyoruz. Daha sonra yine üçgen kontaktörü aynı kapalı kontak (NC) çıkış ucundan kablo alıyoruz. Ve yıldız kontaktörünün A1 ucuna bağlıyoruz. Yıldız kontaktörünün A2 ucundan çıkarak zaman rölesi kapalı kontak (NC) giriş ucuna bağlıyoruz. Zaman rölesi kapalı kontak (NC) çıkış ucundan çıkarak nötr ucuna bağlıyoruz.

M kontaktörü kullandığımız açık kontak (NO) çıkış ucundan kablo alarak yıldız kontaktörünün kapalı kontak (NC) giriş ucuna bağlıyoruz. Daha sonra yıldız kontaktörünün kapalı kontak (NC) çıkış ucundan çıkarak üçgen kontaktörü A1 ucuna bağlıyoruz. Üçgen kontaktörünün A2 ucundan çıkarak zaman rölesi açık kontak (NO) giriş ucuna bağlıyoruz. Zaman rölesi açık kontak (NO) çıkış ucundan çıkarak nötr bağlantısı yapıyoruz. Ardından üçgen kontaktörü A2 ucundan kablo alarak üçgen kontaktörünün açık kontak (NO) giriş ucuna bağlıyoruz. Üçgen kontaktörü çıkış açık kontak (NO) ucundan çıkarak zaman rölesi çıkış açık kontak (NC) ucuna bağlıyoruz.

Kumanda devresinin çalışması

A yada B noktasından start butonuna basıldığında açık olan kontağını kapatır. Ve elektrik gerilimini M kontaktörüne iletir. M kontaktörüne enerji geldiği zaman çeker ve U, V, W sargılarına 3 faz voltaj gelmektedir. Aynı esnada yıldız kontaktörüde çekecektir. Yıldız kontaktörü çekince motorda X, Y, Z uçları kısa devre olmaktadır. Dolayısıyla motor ilk başta yıldız çalışacaktır. M kontaktörü çektiği zaman aynı esnada zaman rölesi de enerjilenir ve saymaya başlar.

Daha sonra ayarlanan süre sonunda açık kontağını kapatır ve kapalı kontağını açmaktadır. Yıldız kontaktörü yanındaki kapalı kontağını açar ve yıldız kontaktörü devre dışı olur. Üçgen kontaktörü yanındaki açık kontağını kapatır ve motor üçgen olarak çalışmaya devam eder. Üçgen kontaktörü çekince X, Y, Z uçlarına R S T fazları gelir. Sistem stop butonuna basılana kadar üçgen çalışmaya devam etmektedir. A yada B noktasındaki stop butonlarının her hangi birine basıldığı anca kapalı kontağını açacak ve sistem duracaktır.

Ayrıca kumanda devreleri ile ilgili çizim ve kumanda videolarını izlemek için https://www.youtube.com/@elektrikegitimi kanalında izleyebilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir