Tek fazlı (Bir Fazlı) motorun ileri geri çalıştırılması

Read Time:2 Minute, 28 Second

Tek fazlı motorun ileri geri çalıştırılması istenilmiştir. Motor bloğuna monte edilen iki yollu bir sınır anahtarı ile kapının kontak kilitlemeli ileri geri sürülmesi sağlanacaktır.

Buna göre tek fazlı motor kumanda devresinde;

İleri butonuna basıldığında motor ileri yönde çalışıp kapı kapanacaktır. Kapının durdurulması ileri durdurma tetikleyicisinin sınır anahtarına ulaşması ile sağlanacaktır.

Geri butonuna basıldığında motor geri yönde çalışıp kapı açılacaktır. Kapının durdurulması geri durdurma tetikleyicisinin sınır anahtarına ulaşması ile sağlanacaktır.

Bir adet durdurma butonu kapının istenen konumda durdurulmasında kullanılacaktır.

Tek fazlı motor kumanda devresinin yapılışı

Kumanda sigortasından kablo çıkartarak termik röle kapalı kontak (NC) ucuna bağlıyoruz. Termik röle kapalı kontak (NC) ucundan çıkarak stop butonu kapalı kontak (NC) ucuna bağlıyoruz. Stop butonu kapalı kontak (NC) ucundan çıkarak ileri start butonu açık kontak (NO) ucuna bağlıyoruz. İleri start butonu açık kontak (NO) ucundan çıkarak geri kontaktörü kapalı kontak (NC) ucuna bağlıyoruz. Geri kontaktörü kapalı kontak (NC) ucundan çıkarak ileri durdurma switch ( sınır anaharı) kapalı kontak ucuna bağlıyoruz. İleri durdurma sınır anahtarı kapalı kontağından (NC) çıkarak ileri kontaktörü A1 ucuna bağlıyoruz. İleri kontaktörünün A2 ucuna ise nötr bağlantısını yapıyoruz. Ardından ileri start butonu giriş ucundan kablo alarak ileri kontaktörünün açık kontak (NO) ucuna bağlıyoruz. İleri kontaktörünün açık kontak (NO) ucundan çıkarak ileri start butonu çıkış ucuna bağlıyoruz. Ve böylelikle mühürleme devreside bitmiş bulunmaktadır.

tek fazlı motor ileri geri kumanda devresi

Daha sonra stop butonu kapalı (NC) kontak çıkış ucundan bir kablo alarak geri start butonu açık kontak (NO) ucuna bağlıyoruz. Geri start butonu açık kontak (NO) ucundan çıkarak ileri kontaktörü kapalı kontak (NC) ucuna bağlıyoruz. İleri kontaktörü kapalı kontak (NC) ucundan çıkarak geri durdurma sınır anahtarı kapalı kontak (NC) ucuna bağlıyoruz. Geri durdurma sınır anahtarı kapalı kontak (NC) ucundan çıkarak geri kontaktörü A1 ucuna bağlıyoruz. Daha sonra geri kontaktörü A2 ucuna ise nötr bağlantısını gerçekleştiriyoruz. Ardından geri start butonu açık kontak (NO) giriş ucundan kablo alıyoruz. Aldığımız bu kabloyu geri kotaktörü açık kontak (NO) ucuna bağlıyoruz. Geri kontaktörü açık kontak (NO) ucundan çıkarak geri start butonu çıkış ucuna bağlıyoruz. Ve böylelikle mühürleme işlemi bitmiş bulunmaktadır.

Motor kablolarının bağlantısı

Ardından kumanda sigortasından kablo alarak ileri kontaktörü güç kontağı iki adet girişine bağlıyoruz. Ve kumanda sigortasından iki kablo daha bağlayarak geri kontaktörü güç kontaklarının iki tanesine bağlıyoruz. Daha sonra ileri kontaktörünün güç kontak ucunun birinden çıkarak ana sargı ucuna bağlıyoruz. Ana sargı diğer ucuna ise nötr bağlantısını yapıyoruz. Geri kontaktörünün güç kontak ucunun birinden çıkarak onuda ana sargı ucuna bağlıyoruz.

Sıradaki işlem ise geri kontaktörünün diğer güç kontağından çıkarak yardımcı sargı bir ucuna bağlıyoruz. Yardımcı sargı ucundan bir kablo çıkarak ileri kontaktörü son güç kontağına bağlıyoruz. İleri kontaktörünün güç kontağından çıkarak nötr bağlantısını gerçekleştiriyoruz.

İleri kontaktörünün bağlamış olduğumuz boşta olan güç kontak ucundan çıkarak kondansatörün bir ucuna bağlıyoruz. Bu bağlantı noktasından bir kablo daha bağlayarak geri kontaktörünün son güç kontağına bağlıyoruz. Geri kontaktörünün güç kontağından çıkarak nötr ucuna bağlıyoruz. Kondansatörün diğer ucunu ise yardımcı sargı boştaki kablosuna bağlıyoruz.

Böylelikle kumanda devresi ve güç devresi bitmiştir. Kumanda devresi çizim ve uygulamaları için kanalımızdaki videoları izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/@elektrikegitimi

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir