Tek start butonu ile motor çalıştırıp durdurmak

Read Time:2 Minute, 55 Second

Tek start butonu ile start stop kumanda devresi yapılabilmektedir. Lakin kumanda malzemelerinden dolayı maliyetli bir işlem olmaktadır. Sistemin öğrenilmesi için okulda sıkça sorulan kumanda devrelerinden bir tanesidir. Sizlere bu makalemizde tek start butonu ile devreyi çalıştırıp durduran kumanda devresinin yapılışını anlatacağız.

Yapılacak olan devrede;

1 adet start butonu

2 adet röle

1 adet motor çalıştırmak için kontaktör kullanılmaktadır.

Kumanda devresinin yapılışı

Kumanda sigortasına şebekeden giriş yapıyoruz. Ardından sigortasından çıkarak start butonu açık kontak (NO) giriş ucuna bağlıyoruz. Start butonu açık kontak (NO) çıkışından çıkarak A rölesinin com ucuna bağlıyoruz. A rölesinin açık kontağından (NO) çıkarak B rölesinin com ucuna bağlıyoruz. B rölesinin kapalı kontak (NC) ucundan çıkarak A rölesinin A1 ucuna bağlıyoruz. Röle ve kontaktörlerin bobin uçları 220 volttur. Dolayısıyla A rölesinin A2 ucuna sabit nötr bağlantısı gerçekleştiriyoruz.

Az önce bağlamış olduğumuz A rölesinin com ucundan bir kablo daha çıkartıyoruz ve bu kabloyu C kontaktörünün kapalı kontak (NC) girişine bağlıyoruz. C kontaktörünün kapalı kontağından (NC) çıkarak az önce bağlamış olduğumuz B rölesinin com ucuna bağlıyoruz. Ve böylelikle devremize start verecek olan kısmı bitirdik.

Tek start butonu ile start stop kumanda devresi

Az önce bağlamış olduğumuz C kontaktörünün kapalı kontak (NC) girişinden bir kablo alıyoruz ve bu kabloyu C kontaktörün açık kontak (NO) girişine bağlıyoruz. C kontaktörünün açık kontak (NO) çıkışından çıkarak A rölesinin com ucuna bağlıyoruz. A rölesinin kapalı kontak (NC) çıkışından çıkarak B rölesinin A1 ucuna bağlıyoruz. B rölesinin A2 ucuna ise sabit nötr bağlantısı yapıyoruz. Daha sonra az önce bağlamış olduğumuz C kontaktörünün açık kontak (NO) girişinden bir kablo alıyoruz ve bu kabloyu B rölesinin com ucuna bağlıyoruz. B rölesinin açık kontak (NO) ucundan çıkarak az önce bağlamış olduğumuz A rölesinin com ucuna bağlıyoruz. Ve böylelikle stop devremizde bitmiştir.

Daha sonra Start butonu girişinden bir kablo alıyoruz ve bu kabloyu önce A rölesinin com ucuna, A rölesinin com ucundan çıkarak C kontaktörünün açık kontak (NO) girişine bağlıyoruz. A rölesinin açık kontak (NO) ucundan çıkarak B rölesinin com ucuna bağlıyoruz. C kontaktörünün açık kontak (NO) ucundan çıkarak yine B rölesinin aynı com ucuna bağlantı yapıyoruz. Daha sonra B rölesinin kapalı kontak (NC) çıkışından çıkarak C kontaktörünün A1 ucuna bağlıyoruz. C kontaktörünün A2 ucuna ise nötr bağlantısı gerçekleştiriyoruz. Böylelikle kumanda devremiz hazır olmuş oluyor.

Kumanda devresi nasıl çalışır

Devrenin çalıştırılması

Start butonuna bastığımızda açık kontak kapanır ve elektrik gerilimi buton kontağından geçer. İlk başta c kontağı kapalı olduğu için elektrik akımı geçer ve b rölesinin kapalı kontağından geçerek A rölesini çektirir. A rölesi çekince devrenin en aşağısında bulunan açık kontağını kapatır ve elektrik akımı kapanan kontağından geçer. Daha sonra b rölesi çekmediği için b rölesinin kapalı kontağından geçer ve c kontaktörüne enerji gelir. C kontaktörüne enerji gelince en üstteki resimde açık gördüğünüz kontağını açar. En aşağıdaki açık olan kontağını da kapatır. Ve devreyi mühürler. Sistem sürekli çalışma yapar.

Devrenin durdurulması

Yukarıdaki resimde ise motoru durdurmak için tekrar butona bastığımızda yaptığı işlemi göstermektedir.

Daha sonra start butonuna basınca kontağını kapatır ve elektrik gerilimi geçer. B rölesi önündeki c kontaktörü kontağı kapattığı için elektrik akımı o kontaktan geçer. A röleside çekmediği için b rölesi önündeki a rölesi kapalı kontağından elektrik akımı geçer. Ve b rölesine enerji gelmiş olur. B rölesi enerjilenince c kontaktörü önündeki kapalı kontağını açar. Dolayısıyla c kontaktörüne enerji gitmediği için sistem durmuş. Elimizi butondan kaldırdığımızda sistem durmuş ve ilk baştaki haline alınmış olmaktadır.

Ayrıca devremizde A rölesi sistemi çalıştırma görevi yapmaktadır. B rölesi ise sistemi durdurma görevi yapmaktadır. C kontaktörü ise sistemi çalıştıran kontaktördür.

Devrenin çizim ve uygulama videolarını izlemek isterseniz youtube; https://www.youtube.com/@elektrikegitimi/featured kanalımızı takip edebilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir