Kompanzasyon Pano Tasarımı Ve Elektrik Bağlantısı

Read Time:2 Minute, 4 Second

Pano tasarlarken önceliğimiz kurulum güç olmalıdır. Kurulum güce göre kondansatör kapasitesi ve kaç kademe olacağı tasarlanacaktır.

Kompanzasyon panosunda akım trafosu, reaktif güç kontrol rölesi, kontaktör, kondansatör ve şönt reaktörleri kullanılmaktadır.

Akım trafolarını şebekeden gelen besleme kablolarına bağlanmalıdır. Aşağıdaki resimde akım trafonu montajını görüyorsunuz.

AKIM TRAFOSU

Akım trafosundan çıkan iki adet uç reaktif güç kontrol rölesine bağlanmaktadır.

Pano üzerine bir adet 1-0-2 anahtar konularak kompanzasyon kondansatörleri manuel ve otomatik çalıştırmak için kullanmalıyız. Misal 1 konumuna alındığında sistem otomatik çalışacak 0 konumunda çalışmayacaktır. 2 konumunda ise sistem manuel çalışacaktır. Manuel modda ise arıza durumunda sistemi denemek yada aylık kontrollerde sistemde sorun olup olmadığını görmek için manuel çalıştırmak gerekecektir.

Daha sonra manuel otomatik anahtar altına sistemde hangi kondansatör grubu devrede olduğunu görmek için kaç kademe var ise o kadar uyarı ışığı konulmaktadır. Bu uyarı ışıkları sayesinde sistemde devrede olan grubu görebiliriz.

Daha sonra uyarı ışıklarının altına ise sistem de kaç adet kademe var ise o kadar 0-1 anahtar konulmaktadır. Bu anahtarlar ise sistemi manuel devreye sokmak için kullanılacaktır. Aşağıdaki resimde anlattığım sıralama uygulaması yapılmıştır.

KOMPANZASYON PANO ANAHTARLARI

Daha sonra dan kompanzasyon kontrol cihazını monte edersiniz. Kontrol cihazınızı kademeye göre tercih edebilirsiniz. Ardından artık pano içerisine malzeme yerleştirmeye gelsin. Pano içerisine kaç adet standart seri tek fazlı şönt reaktörü kullanacaksınız. Kaç tane kaç mf kondansatör kullanacaksınız bunları hesaplamanız gerekmektedir. Misal 12 kademeli bir sistem kuracaksınız.

O zaman 12 adet çekilecek akıma göre kontaktör seçilmelidir. Kondansatör seçiminde ufak kondansatörden büyüğüne göre sıralamanız gerekmektedir. Çünkü az akım çekildiğinde kompanzasyon az mf kondansatör devreye alacaktır. Ufak bir işletme düşünün 1 mf kondansatörden 45 mf kondansatöre kadar sıralama yapmanız en uygunu olacaktır. Kullanılan kondansatör akımına göre kontaktör seçimi yapılır. Bütün seçimler yapıldıktan sonra bağlantılar yapılmaya başlanmaktadır.

güç bağlantısı

Ayrıca yukarıdaki resimde kompanzasyon panosu güç bağlantısı mevcuttur.

Kompanzasyon Panoları

Kompanzasyon panolarında ufak Mf değerinden başlayarak yüksek Mf değerine doğru kademe seçilmelidir. Akım trafoları ile kontrolü sağlanmalıdır. Kompanzasyon panolarında aslında haftalık kondansatör akım kontrolü yapılıp listeye yazılmalıdır. Sorunlu kondansatörler var ise sistem durdurulup emniyet alındıktan sonra arızalı kondansatör değiştirilmelidir.

Kompanzasyon kontrolünde sadece kondansatör kontrolü değil kontaktör kontrolü, kablo kontrolü, sigorta kontrolü ve sıcaklık kontrolüde yapılmalıdır. Bu tüm kontrolleri yaptıktan sonra bir liste halinde yazmanız bir sonraki arıza durumunda size yol gösterecektir.

Belli dönemlerde bu listeye bakıldığında hangi kısımda daha çok arıza çıkmış nedeni daha çabuk bulunabilecektir. Kompanzasyon pano sıcaklık kontrolünde istenilen sıcaklık aralığında olması kondansatörün daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Aşağıdaki linkte kompanzasyon kondansatör değişiminde yapılması gerekenler mevcuttur. Linki tıklayarak bu bilgilere sahip olabilirsiniz.

Kompanzasyon Kondansatör Değişimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir