Sensör komutlu zaman ayarlı mühürlemeli kumanda devresi

Read Time:1 Minute, 50 Second

Sensör komutlu zaman ayarlı sitemin durması ve mühürlemeli kumanda devresini oluşturacağız. Sistemin çalışması sensör önüne malzeme geldiğinde röle çekecektir. Röle çekince kendisini mühürleme yapacaktır. Aynı zamanda diğer kontağından kontaktöre enerji vererek motora komut verecektir. Kontaktör çekince motor çalışmaya başlayacaktır. Sistem aynı esnada zaman röleside enerjilecektir. Daha sonra sensör önünden malzeme gidince röle kendini mühürlediği için sistem çalışmaya devam edecektir. Zaman rölesi ayarlanan süre sonunda ise sistemi durduracaktır.

Kumanda devresinde kullanılacak malzemeler

1 adet Güç kaynağı

1 adet Sensör

2 kontaklı 240 volt D:C Röle

1 adet 220 volt A.C kontaktör

1 adet zaman rölesi

3 fazlı asenkron motor

Kumanda devresinin yapılışı

Besleme sigortasından çıkan kabloyu güç kaynağı L yazan yere bağlıyoruz. Şebekeden gelen nötr hattını ise güç kaynağı N yazan yere bağlıyoruz. Ardından güç kaynağı + 24 volt çıkış ucuna sensör soket kablosundan gelen kahve rengi kabloyu bağlıyoruz. Sensör soketinden gelen mavi kabloyu ise güç kaynağı – 0 volt yazan yere bağlıyoruz.

Daha sonra sensör soketinden çıkan siyah kabloyu rölenin A1 ucuna bağlıyoruz. Rölenin A2 ucuna ise güç kaynağı – 0 volt ucuna bağlıyoruz. Güç kaynağı + 24 volt çıkışından bir kablo alıyoruz ve rölenin com ucuna bağlıyoruz. Rölenin açık kontak NO ucundan çıkarak zaman rölesi com ucuna bağlıyoruz.

Zaman rölesinin açık kontak ucundan çıkarak zaman rölesi A1 ucuna bağlıyoruz. Ayrıca zaman rölesi A1 ucundan bir tane daha kablo çıkartarak rölenin A1 ucuna bağlıyoruz. Zaman rölesi A2 ucuna ise güç kaynağı – 0 Volt ucuna bağlıyoruz.

Ardından güç beslemesinden kablo alarak rölenin diğer com ucuna bağlıyoruz. Rölenin açık kontak NO ucundan çıkarak kontaktörün A1 ucuna bağlıyoruz. Kontaktör 220 volt bobinli olduğu için A2 ucuna ise nötr bağlantısı yapıyoruz. Devrede PNP sensör kullanılmıştır.

www.formenim.com

Sensör komutlu çalışan kumanda devresinin çalışması

İlk önce güç kaynağına enerjiyi veriyoruz. Enerjiyi verdiğimizde güç kaynağı çıkışından sensöre enerji gelecektir. Daha sonra sensör önüne malzeme geldiğinde çıkış vererek röle çekecektir. Röle çekince açık kontaklarını kapatacak ve mühürleme işlemi yapacaktır. Ayrıca diğer kontağı üzerinden kontaktöre enerji gelerek motorun çalışmasını sağlayacaktır. Aynı esnada zaman röleside enerjilecektir. Zaman rölesi enerjilenince kontağını kapacaktır. Sensör önünden malzeme gitse dahi mühürlendiği için motor çalışmaya başlayacaktır. Zaman rölesi ayarlanan süre sonunda kontağını açacak ve sistemi durduracaktır.

Yazmış olduğumuz kumanda devresinin çizimi yada uygulama videolarını https://www.youtube.com/@elektrikegitimi linkine tıklayarak izleyebilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir