METAL MUHAFAZALI MODÜLER HÜCRELER ( AYIRICI VE KESİCİLER )

Read Time:2 Minute, 39 Second

Metal muhafazalı modüler hicreler 36 kV orta gerilim dağıtım sistemleri için, transformatör binalarında beton yada saç köşklerde kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir. Birden fazla fonksiyonal ünitenin yan yana monte edilmesi ile oluşturulan dağıtım merkezleri.

Metal muhafazalı modüler hücrelerin tüm testleri fabrikada yapılmış olup çok kısa sürelerde devreye alınabilmektedir. Ayrıca açık sistemlere göre daha az alan işgal etmesi ve daha küçük hacimlere yerleştirilebilmeleri büyük bir avantaj olmaktadır. Bu sistemler TS 5248 EN60298 ve uluslar arası IEC 60298 standartlarınca tanımlanmıştır.

METAL MUHAFAZALI MODÜLER HÜCRE SİSTEMİNİN AVANTAJLARI

1- Opsiyonel olarak mikro işlemcili aşırı akım rölesi ile scada sistemlerine uygunluk

2- Opsiyonel olarak LCD ekran üzerinden tek hat şeması ile sistemin izlenebilirliği akım, gerilim, frekans, arıza kaydı gibi değerlerin okunması

3- SF6 gaz yük ayırıcısı ve SF6 gazlı ayırıcı ile emniyetli çözüm

4- Maksimum kullanıcı güvenliğini sağlayan basınç boşaltma sistemi

5- Hücre elemanlarının kolay sökülebilmesi için modüler dizayn mantığına uygun üretilmiştir

6- Montaj zamanının kısalığı

7- Taşıma ve depolama kolaylığı

8- Sağa ve sola genişleyebilme imkanı

9- Tüm testlerinin ve fonksiyon ayarlarının fabrikada uzman personel tarafından yapılmıştır

10- Kurulu sistemlerin daha sonra gerektiğinde rahatlıkla sökülebilmesi. Ve bunun sonucu olarak uygulanmış projelerde değişiklik yapabilme imkanı sunulmuştur

HÜCRELERDE KULLANILAN MEKANİZMALAR

EMI TİPİ MEKANİZMA : SF6 gazlı kesicilerde kullanılan ardarda açma kapama açma işlemi. Çevirimini sağlayan uzaktan kumandaya uygun el veya motor ile tahrik edilebilen biriktirilmiş enerjili mekanizmadır. El ile yada motor vasıta ile önce kapama yayları sıkıştırılarak kesici kapamaya hazır hale getirilmektedir.

Daha sonra açma yayı tarafından kapama işlemi esnasında kurulmaktadır. Açma ve kapama bobinleri ile uzaktan kumandaya uygundur. Motor ile tahrik edildiği takdirde kurma süresi yaklaşık 5 saniyedir.

EM2 TİPİ MEKANİZMA : SF6 gazlı yük ayırıcısının biriktirilmiş enerji ile açma kapama yapmasını sağlayan bir mekanizmadır. Motor veya el ile kurulabilmektedir. Açma ve kapama bobinlerinin ilavesi ile uzaktan kumandaya uygun hale getirilmektedir. Motor ile tahrik edildiği takdirde kurma süresi 5 saniye civarındadır.

EM3 TİPİ MEKANİZMA : SF6 gazlı ayırıcı mekanizmasıdır. El hareketi ile bağımlı çalışan ayırıcının yavaş açıp kapamasını sağlayan bir mekanizmadır. Kontak hareketinin tamamlanmasını garanti etmek için bir baskı yay mekanizmasına sahiptir. Ayrıca kurma kolunun hareket tamamlanmadan yerinden çıkartılması mümkün değildir.

METAL MUHAFAZALI MODÜLER HÜCRELER

KİLİTLEMELER

Hücrelerin kullanıldığı şartlara ve birbirleri ile olan irtibatlarına bağlı olarak istenilen anahtarlama özelliklerini sağlamak üzere mekanik, elektrik ve elektromekanik kilitlemelere sahiptir.

İlgili standartlara göre kilitlemeler genel olarak;

1- Yük ayırıcı veya ayırıcı ve topraklama ayırıcıları arasında

2- Kesicili hücrelerde ayırıcı ve kesici arasında

3- Topraklama ayırıcı ve kablo bölmesi kapısı arasındadır.

4- Yük ayırıcısı ve sigorta arasındadır.

Kablo bölmesi kapısı açık olduğunda kesici yük ayırıcısı veya ayırıcı mutlaka açıktır. Ve topraklama ayırıcısı veya ayırıcıları kapalıdır. Bu durumda kablo testlerinin yapılabilmesi için topraklama ayırıcısı veya ayırıcıları serbestçe çalışabilmektedir. Ayrıca asma kilitler vasıtası ile de ayırıcı yük ayırıcısı ve topraklama ayırıcılarının çalışması kontrol altına alınabilir.

Mekanik kilitler : Yük ayırıcıları – topraklama ayırıcıları arasında, ayırıcı – topraklama ayırıcıları arasında, kesici – ayırıcı arasında, topraklama ayırıcıları – kapak arasında,

Elektrikli kilitler : Motor devresinde başlatma durdurma sınır anahtarları ve hücreler arasında hareket sonu şalterin kontakları ile sağlanır. Örneğin kesicili ile ayırıcılı hücre arasında kesici açmadan ayırıcının açmaması için.

Elektromekanik kilitler : Hücreler arasında örneğin ayırıcılı giriş ile kesicili çıkış hücreleri arasında kesici açmadan ayırıcının açmaması için.

Ayrıca detaylı bilgiler için youtube kanalımızdaki videoları izleyebilirsiniz. Kanal linkimiz https://www.youtube.com/@elektrikegitimi

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir