Bir katlı iki daireli zil tesisatı devresi çizimi

Read Time:1 Minute, 51 Second

Bir katlı iki daireli zil tesisatı devresi açık devre ve kaplı devre olarak çizilmektedir. Zil tesisatı devreleri trafo ile yapılmaktadır. Devremizde 220/12 volt trafo, 2 adet zil butonu. 2 adet zil ve 0.50 mm kablo, 6 A otomat sigorta kullanılmaktadır.

Bir katlı iki daireli zil tesisatı bağlantısı nasıl yapılır?

Şebeke gerilimden gelen faz kablosunu 6 amper otomat sigorta girişine bağlıyoruz. Otomat sigorta çıkışından çıkarak trafo F yazan yere bağlıyoruz. Şebekeden gelen nötr hattını ise trafo N yazan yere bağlıyoruz. Trafo çıkışı artı + ucundan çıkarak zil butonu 1 ve zil butonu 2 nin birer uçlarına bağlıyoruz. Zil butonu 1 diğer ucundan çıkarak zil 1’den çıkan bir kabloya bağlıyoruz. Zil 1’den çıkan diğer kabloyu ise trafo çıkışı eksi – voltaja bağlıyoruz.

Ardından zil butonu 2 nin diğer ucundan çıkarak zil 2’den çıkan bir kabloya bağlıyoruz. Zil 2’den çıkan diğer kabloyu ise trafo çıkışı eksi – volt ucuna bağlıyoruz.

Aslında işin özetine değinirsek zil butonlarının giriş kısımlarına trafo çıkışından artı volt verilmektedir. Zil butonlarından çıkan kablolar ise hangi zili çalıştıracak ise onun bir ucuna bağlanır. Zillerden çıkan diğer uçlar ise trafo çıkışı eksi uca bağlanır.

Buradaki amaç zillere sabit eksi volt vermek. Ve zilin çalışması için artı ucu anahtar üzerinden dolaştırmaktır.

Yapmış olduğumuz devrenin aynısı kapı otomatiği içinde geçerlidir. Sadece zil yerine kapı otomatiğini koymanız yeterli olacaktır.

Bir katlı iki daireli zil tesisatı açık ve kapalı devre çizimi

Bir katlı iki daireli zil tesisatı çalışması

Buradaki amaç hangi dairenin zil butonuna basılır ise o daireye ait zil çalmaktadır. Zil 1 butonu zil 1 zilini çaldırmaktadır. Dolayısıyla zil 1 butonuna basınca zil 1 çalacaktır. 6 amper otomat sigortayı kaldırıyoruz. Sigortayı kaldırınca trafo girişine enerji gelecektir. Trafoya enerji gelince çıkışından artı voltu zil butonlarına eksi voltu ise zillerin bir ucuna verecektir.

Butonun girişlerine artık voltaj geliyor. Zil 2 butonuna basınca zil 1’in bir ucuna artı voltaj gelmektedir. Zil 1’in diğer ucuna eksi voltaj geldiği için zil çalacaktır. Elimizi zil 1 butonundan çekince zil çalmayı bırakacaktır. Aynı işlem zil 2 butonu içinde geçerlidir. Zil 2 butona basınca artı voltaj zil 2’ye gelecektir. Zil 2’nin diğer ucuna eksi voltaj geldiği için zil çaladıktır. Elimizi zil 2 butonundan çekince zil çalmayı bırakacaktır.

Yazmış olduğumuz makalenin çizim videosu ve uygulama videoları izlemek için https://www.youtube.com/@elektrikegitimi linkini tıklayabilirsiniz.

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir