Zaman Rölesi Nedir? Zaman Rölesi Nasıl Bağlanır

Read Time:2 Minute, 2 Second

Zaman rölesinin A1 ve A2 bobin uçlarına enerji verildiğinde ayarlanan zaman içinde sistemi devreye sokmaya yada devreden çıkarmaya yarayan elektrik elemanıdır. Genellikle kontaktörleri devreye sokup çıkarmakta kullanılmaktadır.

Zaman Rölesi Çeşitleri

Düz zaman rölesi

Ters zaman rölesi

Mekanik zaman rölesi

Dijital zaman rölesi

Flaşör röle

Yıldız üçgen zaman rölesi

Düz Ve Ters Zaman rölesi yapısı

Zaman rölesinin A1 ve A2 uçlarına enerji verilir. Zaman rölesine enerji verildiğinde içerisindeki röle çekerek kontaklarını değiştirir. Yani açık kontaklarını kapatır, kapalı kontaklarını açar. Bu şekilde sistemin çalışması sağlanır. Daha sonra bobin enerjisi kesildiğinde bu sefer kontaklarını eski haline alır. Ve kapanan kontağını açar, açtığı kontağı kapatır. Çekmede gecikmeli zaman rölesi düz zaman rölesidir. Bırakmada gecikmeli zaman rölesi ters zaman rölesidir.

Çekmede gecikmeli düz zaman rölesi: Rölenin A1 ve A2 uçlarına enerji verildiğinde ayarlanmış süre sonunda kontakları yer değişen röledir. Yani açık kontağını kapatan, kapalı kontağını açan röledir. Bobin enerjisi kesildiğinde kontaklarını eski almaktadır.

Bırakmada gecikmeli ters zaman rölesi: Rölenin A1 ve A2 uçlarına enerji verdiğinde kontakları yer değiştirir. Yani açık olan kontağını kapatır, kapalı olan kontağını açar. Bobin enerjisi kesildiğinde ayarlanan süre sonunda kontaklarını eski haline almaktadır.

Mekanik zaman rölesi: bu tip zaman röleleri ön kısmındaki tırnaklar ile zamanı ayarlanmaktadır. Tırnakları sağa yada sola çekerek çalışması istenen zaman ayarlanır. Her bir tırnak 15 dakika olacak şekilde imal edilmiştir. Zaman rölesinin tırnaklar etrafında 15 dakikalık işaretler vardır. Bu işaretlere göre saat ayarı yapılır. Ayrıca videolu gösterimi izlemek istiyorsanız makale altında elektrik eğitimi kanalının sizler için hazırladığı kıymetli videolarını izleyebilirsiniz.

Dijital zaman saati

Bu tip zaman röleleri hassas ayarlanabilen rölelerdir. 0.1 saniyeden başlayarak ayarlanabilmektedir. Ve istediğiniz zaman aralığında, 24 saat zaman diliminde istediğiniz zaman devreye sokup istediğiniz zaman çıkartabilirsiniz. Astronomik zaman saati olarak entes firmasının ürettiği zaman saatinde bölgesel zaman ayarı da yapılmaktadır. Ayrıca bu özellik sayesinde dış mekan aydınlatmalarında yaz ve kış uygulaması ayarı yapmadan sizin için zaman saatinin kendisi yapacaktır.

Flaşör zaman rölesi: Bu zaman röleleri de aynı çekmede gecikmeli ve bırakmada gecikmeli zaman rölesi gibi kontak değiştirir. A1 ve A2 uçlarına gerilim uygulandığında kontaklarını değiştirir. Ayarlanan süre sonunda kontaklarını eski haline alır. Dolayısıyla bu kontak değiştirme işini enerjisi kesilene kadar devam eder.

Yıldız üçgen zaman rölesi: Bu zaman rölesi adı üstünde yıldız üçgen devrelerinde kullanılır. Rölenin amacı zaman rölesinin bobinine enerji geldiğinde ilk önce yıldız kontaktörünü çektirir. Daha sonra ayarlanan süre sonunda kontakları yer değiştirerek yıldız kontaktörünü durdurur üçgen kontakötürünü devreye alır.

YAZMIŞ OLDUĞUMUZ KONU HAKKINDA UYGULAMALI VİODEO İZLEMEK İÇİN https://www.youtube.com/@elektrikegitimi/featured YOUTUBE KANALINDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir