Sıvı Seviye Rölesi Çalışma Mantığı Nasıldır? Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Read Time:1 Minute, 37 Second

Sıvı seviye rölesi bir sistemde kuyudaki suyu boşaltmaya yada kuyuyu doldurmak için kullanılır. Bu tarz kumanda devrelerini öğrenmek isteyenler için youtube elektrik eğitimi kanalında sizlere uygulama videosu oluşturduk.

Sıvı seviye kontrol cihazları iki prob ile yada üç prob ile çalışmaktaktadır. Peki bu iki prob yada üç prob çalışma nasıl oluyor merak ediyormusunuz. İşte sizlere cevabımız;

İki problu olduğu zaman bir tank düşünün bu tankın dolmasını istiyorsunuz. Belli bir seviyeye iki probu getirdiniz su azalınca motor tankı dolduracak su seviyesi problara gelince su pompası duracak. Ama hep aynı mesafeda çalışıp duracak. Neden mi?

sıvı seviye kontrol rölesi

Problar kısa devre olduğu zaman motor duracak problar kısa devreden kurtulunca pompa çalışacak. Fakat üç problu olunca probun bir tanesi ortak uç olacak. Diğerlerinden bir tanesi alt limit bir tanesi ise üst limit olacak. Aşağıdaki videoda olduğu gibi.

Ortak uç ile en alt prob kısa devre olmayı bırakınca motorumuz çalışacak. Daha sonra ortak uç ile alt seviye kısa devre olsa dahi çalışmaya devam edecek. Ardından ortak uç ile üst seviye probu kısa devre olduğunda motor duracaktır. Daha sonra ortak uç ile üst seviye probu kısa devre olmasa dahi motor çalışmayacak. Taki ortak uç ile en alt limit probu kısa devre olmayınca motor çalışmaya devam edecek.

Sıvı Seviye Rölesi Kontakları

Sıvı seviye kontrol rölemizin (B) ucu alt seviye probu ucudur. Ve (B) yazan kısma alt prob kablomuzu bağlamamız gerekmektedir. Ortak olan probumuzu ise cihazımızda (L) yazan kısıma bağlamamız gerekmektedir. Üst seviye probumuz ise cihazımızda (U) yazan kısıma bağlamamız gerekmektedir. Cihazda B: alt seviye L: ortak uç U: üst seviye prob bağlantı yerleridir.

ssrc-04 sıvı seviye kontrol rölesi

Cihazımızın çalışması için A1 ucuna ve A2 ucuna besleme voltajı verilmelidir. Cihazda kontak uçlarında (C) yazan yer kontak ortak uçtur. Dolayısıyla buraya çalıştırmak istediğimiz cihazın voltaj gerilimi verilir. NC yazan kapalı kontak NO yazan ise açık kontaktır. Dolayısıyla bu uçlardan hangisini kullanmak isterseniz oradan çıkış voltajı alabilirsiniz. Misal kontaktör A1 ucuna bağlayabilirsiniz.

3 fazlı Dalgıç Pompanın Sıvı Seviye Rölesi İle Kontrollü

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir